Fast delivery within 72 Hours
Wago 2854-099/000-006
The IoT Box Flex Gateway LAN and IoT Box Flex Gateway 4G are characterized by maximum configuration flexibility. The user can order a box containing basic automation components and expand them as need…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The IoT Box Flex Gateway LAN and IoT Box Flex Gateway 4G are characterized by maximum configuration flexibility. The user can order a box containing basic automation components and expand them as needed. That’s why there’s plenty of scope for hardware expansions with the Flex products. The pre-configured base provides the existing system operator with a customizable basic structure for communication via LAN or 4G, which can be adapted at any time. The IoT Box includes: Controller PFC200; 2nd generation; 2 x ETHERNET, RS-232/-485: 750-8212Power Supply; Pro 2; 1-phase; Output voltage: 24 VDC; Output current: 5 A: 787-21443-Conductor Ground Terminal Block; with push-button; 10 mm²; green-yellow: 2210-13074-Conductor Through Terminal Block; with push-button; 2.5 mm²; blue: 2202-14044-Conductor Ground Terminal Block; with push-button; 2.5 mm²; green-yellow: 2202-1407Double-Deck Terminal Block; with push-button; through/through terminal block; 2.50 mm²; gray: 2202-2701End Module 750-600Set of wall-mount lugsCable Grips M16; M20; M25; M32Connectors (Plug and Socket) for Power Supply
Specification
Technical data
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, NTP, FTP, FTPS, SNMP, HTTP, HTTPS, SSH |
|---|---|
| Configuration options | CODESYS V3, e!COCKPIT, WAGO-I/O-CHECK, Web-Based Management, e!RUNTIME library, CODESYS Library, WAGOupload, WAGO Solution Builder |
Physical data
| Width | 600 mm / 23.622 inches |
|---|---|
| Height | 400 mm / 15.748 inches |
| Depth | 210 mm / 8.27 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Wall-mount |
|---|
Material data
| Fire load | 6.203 MJ |
|---|---|
| Weight | 19204.9 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +51 °C |
|---|---|
| Protection type | IP54 |
| Protection class | I |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966424164 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222628 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002581 |
| ETIM 10.0 | EC002581 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 693-98-1, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 2-methylimidazole, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 2c3de21c-40e6-47ed-ac6c-25a4bf13c9f4 |
| SCIP notification number (Belgium) | 96f7a53f-a7b1-41a1-bc18-7979144bf5b6 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6d05920c-dd44-4b21-aa03-2a2e566faf23 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 0bd3844a-bbfb-4e6c-9689-ceeb9826d7af |
| SCIP notification number (Denmark) | 64c490a4-ce8f-433c-a0db-e498d967e91e |
| SCIP notification number (Finland) | b451ea69-e98f-4e84-a312-c93c0ada60ab |
| SCIP notification number (France) | ff454006-0a75-4921-8402-7ae3e2dd77f4 |
| SCIP notification number (Germany) | f13a260e-3d22-48ef-9d33-5ed90778690f |
| SCIP notification number (Hungary) | cb49c5c4-6598-4682-88ab-fa364e2e7f9a |
| SCIP notification number (Italy) | e7c51dba-4a54-4b84-a925-0f62521a55ed |
| SCIP notification number (Netherlands) | b67671b2-a66c-4ce9-a3f2-c71d48f6e78b |
| SCIP notification number (Poland) | 53960b49-f42b-4682-9692-0e91a3e6ba93 |
| SCIP notification number (Romania) | 8bc8fe16-661c-4bac-86e3-c658745bf38a |
| SCIP notification number (Sweden) | 2343ee30-a4d2-4f04-8be8-0a96a59debda |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.