Fast delivery within 72 Hours
Wago 285-950
High-current terminal block, 285 Series, t-wrench und 8 mmOur through terminal block (item number 285-950) is designed for seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths are 32 mm w…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
High-current terminal block, 285 Series, t-wrench und 8 mmOur through terminal block (item number 285-950) is designed for seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths are 32 mm when connecting conductors to this through terminal block. This product features conductor terminals and utilizes POWER CAGE CLAMP. The POWER CAGE CLAMP is perfect for connecting large conductor cross-sections. This universal connector is both reliable and maintenance-free. What’s more, you can use it to connect all types of conductors and the clamping point can be locked open, making it easier to use. You do not need to use a torque wrench or prepare the conductor. For example, crimping ferrules is not necessary. Depending on the conductor type, this through terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 10 mm² to 50 mm².This product is designed for specific Ex applications (please refer to the product datasheet).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 150 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 150 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 150 A / 150 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 150 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 150 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 150 A / 150 A |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Ratings per | ATEX: PTB 98 ATEX 3134 U (Ex eb IIC Gb) |
| Rated voltage EN (Ex e II) | 880 V |
| Rated current (Ex e II) | 134 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 3.771 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 134 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | POWER CAGE CLAMP |
|---|---|
| Actuation type | T-wrench; 8 mm, Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 50 mm² |
| Solid conductor | 10 … 50 mm² / 8 … 1/0 AWG |
| Stranded conductor | 10 … 70 mm² / 8 … 2/0 AWG |
| Fine-stranded conductor | 10 … 70 mm² / 8 … 2/0 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 10 … 50 mm² / 8 … 1/0 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 10 … 50 mm² / 8 … 1/0 AWG |
| Strip length | 32 mm / 1.26 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 20 mm / 0.787 inches |
|---|---|
| Height | 94 mm / 3.701 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 87 mm / 3.425 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 x 15 rail, DIN-rail 35 x 15; 2.3 mm thick; copper |
|---|---|
| Mounting (note) | only suitable for DIN 35 x 15 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 2.164 MJ |
| Weight | 158.7 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 5 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143418522 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-20 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-20 |
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.