Fast delivery within 72 Hours
Wago 285-935
High-current terminal block, 285 Series, power cage clampOur through terminal block (item number 285-935) makes connections quick and easy. Conductors should only be connected to this through terminal…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
High-current terminal block, 285 Series, power cage clampOur through terminal block (item number 285-935) makes connections quick and easy. Conductors should only be connected to this through terminal block if their strip length is 25 mm . This product features conductor terminals and utilizes POWER CAGE CLAMP. Our POWER CAGE CLAMP connection technology is the perfect choice for connecting large conductor cross-sections. This universal connector is reliable and maintenance-free. Unlike other connections methods, you do not need to crimp the ferrule or use a torque wrench. This makes it nice and easy to use. This through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 6 mm² to 35 mm².This product is designed for specific Ex applications (please refer to the product datasheet).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 115 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 115 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 115 A / 115 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 115 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 115 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 115 A / 115 A |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Ratings per | ATEX: PTB 98 ATEX 3134 U (Ex eb IIC Gb) |
| Rated voltage EN (Ex e II) | 880 V |
| Rated current (Ex e II) | 101 A |
| Rated current (Ex e II) with jumper | 75 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 2.652 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 101 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | POWER CAGE CLAMP |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 35 mm² |
| Solid conductor | 6 … 35 mm² / 8 … 2 AWG |
| Stranded conductor | 6 … 35 mm² / 8 … 2 AWG |
| Fine-stranded conductor | 6 … 35 mm² / 8 … 2 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 6 … 35 mm² / 8 … 2 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 6 … 35 mm² / 8 … 2 AWG |
| Strip length | 25 mm / 0.98 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 16 mm / 0.63 inches |
|---|---|
| Height | 86 mm / 3.386 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 63 mm / 2.48 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 x 15 rail, DIN-rail 35 x 15 |
|---|---|
| Mounting (note) | only suitable for DIN 35 x 15 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 1.248 MJ |
| Weight | 79.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 15 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143418539 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-20 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-20 |
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.