Fast delivery within 72 Hours
Wago 285-1164
High-current terminal block, 285 Series, t-wrench und 8 mmOur through terminal block (item number 285-1164) makes connections quick and easy. Strip lengths must be between 45 and 47 mm when connectin…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
High-current terminal block, 285 Series, t-wrench und 8 mmOur through terminal block (item number 285-1164) makes connections quick and easy. Strip lengths must be between 45 and 47 mm when connecting conductors to this through terminal block. This product features conductor terminals and utilizes POWER CAGE CLAMP. Our POWER CAGE CLAMP connection technology is the perfect choice when it comes to securely connecting large conductor cross-sections. This universal connector is reliable and maintenance-free. Unlike other connections methods, you do not need to crimp the ferrule or use a torque wrench. This makes it nice and easy to use. This through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 50 mm² to 185 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 12 kV |
| Rated current | 353 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 12 kV |
| Rated current | 353 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Rated voltage (III / 3) | 1500 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 12 kV |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 310 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 310 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 310 A / 310 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 1000 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 310 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 1000 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 310 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 1000 V / 1000 V |
| Rated current | 310 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 11.215 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 353 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 9 Ω |
Electrical data - General information
| Voltage type 1 | AC/DC |
|---|---|
| Voltage type 2 | DC |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | POWER CAGE CLAMP |
|---|---|
| Actuation type | T-wrench; 8 mm |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 185 mm² / 350 kcmil |
| Solid conductor | 50 … 185 mm² / 1/0 AWG … 350 kcmil |
| Stranded conductor | 50 … 185 mm² / 1/0 AWG … 350 kcmil |
| Fine-stranded conductor | 50 … 185 mm² / 1/0 AWG … 350 kcmil |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 50 … 150 mm² / 1/0 AWG … 300 kcmil |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 50 … 185 mm² / 1/0 AWG … 350 kcmil |
| Strip length | 45 … 47 mm / 1.77 … 1.85 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 32 mm / 1.26 inches |
|---|---|
| Height from the surface | 123 mm / 4.843 inches |
| Depth | 170 mm / 6.693 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Mounting flange |
|---|---|
| Mounting type | Panel mounting |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | blue |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 4.592 MJ |
| Weight | 546.4 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 4 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143424158 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-20 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-20 |
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.