Fast delivery within 72 Hours
Wago 284-993
Through terminal block, 284 Series, operating toolConnecting conductors is quick and easy with this through terminal block (item number 284-993). Conductors should only be connected to this through te…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Through terminal block, 284 Series, operating toolConnecting conductors is quick and easy with this through terminal block (item number 284-993). Conductors should only be connected to this through terminal block if their strip length is between 12 and 13 mm . Whether for use in industry or building installations, our rail-mount through terminal blocks make it easy to quickly and securely connect electrical conductors. They’re perfect for either classic through-wiring or distributing potential, depending on the variant. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this connector delivers reliable performance. Our CAGE CLAMP® connection provides a convenient and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Depending on the conductor type, this through terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 10 mm².An operating tool is used to operate this through rail-mount terminal block.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See application instructions in section “Knowledge and Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Rated voltage EN (Ex e II) | 550 V |
| Rated current (Ex e II) | 53 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 1.573 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 53 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 10 mm² / 24 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 10 mm² / 24 … 8 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 97.5 mm / 3.839 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 35 mm / 1.378 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.438 MJ |
| Weight | 31.8 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918447508 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-20 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-20 |
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.