Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-628
Terminal block for pluggable modules; 8-pole; with 4-conductor terminal blocks; with orange separator; for DIN-rail 35 x 15 and 35 x 7.5; 2.5 mm²; CAGE CLAMP®; 2,50 mm²; gray 280-628
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Terminal block for pluggable modules; 8-pole; with 4-conductor terminal blocks; with orange separator; for DIN-rail 35 x 15 and 35 x 7.5; 2.5 mm²; CAGE CLAMP®; 2,50 mm²; gray 280-628
Specification
Electrical data
| Rated continuous current | 10 A |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 400 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Pollution degree | 3 |
Connection data
| Total number of potentials | 2 |
|---|---|
| Number of connection types | 4 |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 22 mm / 0.866 inches |
|---|---|
| Height | 73 mm / 2.874 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 28 mm / 1.102 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | gray |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 20 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918636384 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39,121,410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-20 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-20 |
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 280-628” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.