Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-582
Empty housings, 280 Series, grayEnjoy seamless electrical installations with these empty housings (item number 280-582).
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Empty housings, 280 Series, grayEnjoy seamless electrical installations with these empty housings (item number 280-582).
Specification
Notes
| Safety Information | Spacers with the same profile clearly differentiate between sensor or actuator terminal groups, e.g., of different power supply. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
|---|
Connection data
| Number of levels | 4 |
|---|
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 90.5 mm / 3.563 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 63.5 mm / 2.5 inches |
Mechanical data
| Design | angled |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail, DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.258 MJ |
| Weight | 8.5 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332151696 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121311 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-92 |
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 280-582” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.