Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-573
Sensor terminal block, 280 Series, operating toolOur sensor terminal block (item number 280-573) is designed for seamless electrical installations. Conductors should only be connected to this sensor t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Sensor terminal block, 280 Series, operating toolOur sensor terminal block (item number 280-573) is designed for seamless electrical installations. Conductors should only be connected to this sensor terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . This product incorporates conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our tried-and-tested universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard for connection technology and electrical interconnections. This sensor terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.133 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 10 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 5 |
| Number of levels | 4 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 90.5 mm / 3.563 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 63.5 mm / 2.5 inches |
Mechanical data
| Design | angled |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.24 MJ |
| Weight | 18.7 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454093754 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-28 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-28 |
| ETIM 9.0 | EC000900 |
| ETIM 10.0 | EC000900 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | dbe80cfb-6745-45b9-86b9-b63c860b9028 |
| SCIP notification number (Belgium) | fa0a1c33-24dd-4617-8826-deedcf0b0ccb |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e209c7e3-fe9c-457e-bd91-412ee399da25 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 04c46a9a-520e-469d-a133-7c4b4ae3f6d1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 60cda16e-9d35-48b6-bbfa-ee4cde10e13c |
| SCIP notification number (Finland) | 19fa26d7-6d55-4140-9409-c8465f41c114 |
| SCIP notification number (France) | a6577a6a-5dad-4c0c-b781-cdc8e6c51f7a |
| SCIP notification number (Germany) | e65797ee-e461-40d2-af16-fb133218a9d3 |
| SCIP notification number (Hungary) | f6f0fb42-0640-47b9-a6fe-313eb30504c6 |
| SCIP notification number (Italy) | 22f25927-0ee5-4698-981a-647d3f6c7415 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 8174a860-a2d1-4f2c-8078-75572a87c263 |
| SCIP notification number (Poland) | f9ebd5a8-336a-4e8b-a460-8d7bbb4890f3 |
| SCIP notification number (Romania) | a1ba9476-90f0-4430-b911-382ad40b1027 |
| SCIP notification number (Sweden) | 1f286f53-a7d3-4bba-ad9a-c7601ef2f177 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.