Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-537
Double-deck terminal block, 280 Series, CAGE CLAMP®Our double-deck terminal block (item number 280-537) simplifies electrical installations. Conductors should only be connected to this double-deck ter…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 280 Series, CAGE CLAMP®Our double-deck terminal block (item number 280-537) simplifies electrical installations. Conductors should only be connected to this double-deck terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . The double-deck terminal block also functions as a through terminal block as well as a ground terminal block. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our proven universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. Depending on the type of conductor, this double-deck terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.532 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 20 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 64 mm / 2.52 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 58.5 mm / 2.303 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow/blue |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.158 MJ |
| Weight | 13.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454093990 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 2cc54199-235f-45e7-ae69-8392fa23e902 |
| SCIP notification number (Belgium) | 93402354-941c-4840-a5cc-fc4328fc56ef |
| SCIP notification number (Bulgaria) | cf2e5405-d9e4-4094-b149-1c30b621f1ab |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 8785aa83-dc0a-409e-98ce-2d5b7987e186 |
| SCIP notification number (Denmark) | ef0b899a-4cbb-440a-ae9d-a85ecfe1f402 |
| SCIP notification number (Finland) | 3e7b6dcb-a86f-4864-8303-1eb8831a139d |
| SCIP notification number (France) | 8fe93e7f-f395-47d1-85bd-3a5a954296a9 |
| SCIP notification number (Germany) | 3a4c54a2-74bb-4046-bfc6-0b299d442207 |
| SCIP notification number (Hungary) | 8a84ac1a-b252-48cf-924b-bb889857ec23 |
| SCIP notification number (Italy) | 2ce60d13-541a-4c6d-9cf2-3eda02ee7bc9 |
| SCIP notification number (Netherlands) | a32a5510-95f3-4e5d-b76a-edc517fa007a |
| SCIP notification number (Poland) | 9744c7e1-d519-4787-9147-60b691507628 |
| SCIP notification number (Romania) | a335aa18-9fd1-4ec6-9d37-90ad1a8049fd |
| SCIP notification number (Sweden) | 1b72a71f-65d9-49cf-9e5b-8b086af173e6 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.