Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-517
Double-deck terminal block, 280 Series, green-yellowThis double-deck terminal block (item number 280-517) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 280 Series, green-yellowThis double-deck terminal block (item number 280-517) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this double-deck terminal block. The double-deck terminal block also functions as a ground terminal block. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection provides a convenient and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. This double-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 64 mm / 2.52 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 58.5 mm / 2.303 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.151 MJ |
| Weight | 14.3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454194338 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 1b40fd41-8179-4c2a-b12f-9ae12c5622b9 |
| SCIP notification number (Belgium) | eaf66b9b-02ac-4620-b26c-44bf385ff3b1 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | b5b3970d-c555-44ef-8e1f-06702617764e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e363909f-f767-4710-8bb7-81041b62bdc3 |
| SCIP notification number (Denmark) | 3ef5849e-da39-4b58-893c-3ce6fcd5feae |
| SCIP notification number (Finland) | f52e16fc-97b3-42b5-9886-3224e1e32bf4 |
| SCIP notification number (France) | f58c64d3-ed83-442b-9d64-d857252479a9 |
| SCIP notification number (Germany) | e2910799-fed3-4835-b43a-e61c4d7e61f8 |
| SCIP notification number (Hungary) | 67c2c702-70c4-4e6a-91b3-4c5547371db2 |
| SCIP notification number (Italy) | 1460fc0b-13cb-48bb-bd62-adb5959b66e9 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 36edebed-d5fe-497a-99ae-2aa5d52ad91b |
| SCIP notification number (Poland) | a38f69bf-8e7e-4b77-b8e3-319b9a9bf98d |
| SCIP notification number (Romania) | 09cb63bd-1df5-418d-b43a-f02b59199d2b |
| SCIP notification number (Sweden) | 74f419ec-db54-400b-8f2d-4bb87358a3c3 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.