Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-510
Triple-deck terminal block, 280 Series, CAGE CLAMP®This triple-deck terminal block (item number 280-510) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Triple-deck terminal block, 280 Series, CAGE CLAMP®This triple-deck terminal block (item number 280-510) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this triple-deck terminal block. The triple-deck terminal block also serves as carrier terminal block. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our proven universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. Depending on the conductor type, this triple-deck terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.532 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 20 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 103 mm / 4.055 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 49.5 mm / 1.949 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | without marking level |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow/blue/gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.26 MJ |
| Weight | 21.3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821293552 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 6ed98591-756f-4f94-9c0b-debd0a59ee07 |
| SCIP notification number (Belgium) | 1474dd91-4d99-44bb-8ba4-46e16c36ae78 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 97f75d78-4439-4a94-9cfd-74f978460604 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d5fc19bf-567e-4dd0-b56e-2e20caf01d0e |
| SCIP notification number (Denmark) | 0442b196-1414-476a-9fe4-75c635605326 |
| SCIP notification number (Finland) | 70b18fd2-4201-4ea0-a076-1adfc7fa8699 |
| SCIP notification number (France) | 424c9ee6-29c7-4292-a120-026cede32c4c |
| SCIP notification number (Germany) | 4ff53ca3-4137-459b-adc3-9d5c087415f7 |
| SCIP notification number (Hungary) | 820fafcf-3a67-486a-af31-0273c3b376ec |
| SCIP notification number (Italy) | 892280af-3b6d-4292-95aa-3112ddf9437a |
| SCIP notification number (Netherlands) | 2aae21cb-3cd3-4ccb-b992-d0427a7d8f29 |
| SCIP notification number (Poland) | 3fd85a4f-eea2-4242-a886-7678a5f951a3 |
| SCIP notification number (Romania) | 5b865202-f7a3-4fa3-8160-5367a02f566d |
| SCIP notification number (Sweden) | 1d6fb3dd-6512-41dc-ac30-879c9b226a47 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.