Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-502/281-605
Short description:WAGO’s component terminal block with single-stage surge suppression device and direct connection to DIN-35 rail is equipped with a TVS diode.Features:Protect your system against over…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:WAGO’s component terminal block with single-stage surge suppression device and direct connection to DIN-35 rail is equipped with a TVS diode.Features:Protect your system against overvoltageSlim, space-saving designControl operational costs by preventing expensive, unplanned downtimeHigh operational reliability and system uptime
Specification
Notes
| Safety Information | - Installation must be performed by qualified personnel only.- The DIN-rail must be grounded.- The input current must be protected by a suitable fuse.- Protection against contact with stored charges must be ensured.- Do not insert or remove pluggable modules when energized.- The IP20 protection rating must be maintained in the assembled state or when using an end/intermediate plate compatible with the rail-mount terminal block. |
|---|
Electrical data
| Nominal operating voltage | 110 VDC |
|---|---|
| Maximum continuous voltage | 136 VDC |
| Rated continuous current | 20 A |
| Nominal discharge current (10/1000 µs) (line) | 2.7 A |
| Protection level (10/1000 μs) | ≤ 219 VDC |
| Capacitance | ≤ 400 pF |
Connection data
| Connections (number) | 2 |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 64 mm / 2.52 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 58.5 mm / 2.303 inches |
Mechanical data
| Design | with direct connection to DIN-rail |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.173 MJ |
| Weight | 8.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454585242 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 8c37e490-caa9-4d37-afcf-702be1b86977 |
| SCIP notification number (Belgium) | 981777d6-2425-4750-ad47-ecd9cc3fc94a |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f6c3b289-a978-4dcf-9190-2277bc6b390e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 6c4b3c4b-5089-4949-869c-52cf4dd51e5b |
| SCIP notification number (Denmark) | 85684d61-b463-42e8-9774-fd051dd4e91c |
| SCIP notification number (Finland) | f154265c-33b1-437c-b211-a6a76c0b1bcb |
| SCIP notification number (France) | a0a1b4fe-819c-47a3-aebf-190ca48ef52c |
| SCIP notification number (Germany) | 89fcf099-f62c-435d-b984-4c93f0830334 |
| SCIP notification number (Hungary) | 21dd9e74-cf1a-4798-9e99-e4596169be22 |
| SCIP notification number (Italy) | 2d8f6a50-6a7f-4d1c-a6ba-bb743ff8d9ad |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9a9e5d02-aa94-4b75-824b-7885dff59205 |
| SCIP notification number (Poland) | 4f98c7f3-89fa-45c6-a8ec-5108a85b156e |
| SCIP notification number (Romania) | 469f5381-d900-4e04-a792-1e27f2c63093 |
| SCIP notification number (Sweden) | 75825f23-ce0d-4c10-aa03-a1548a962b19 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 280-502/281-605” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.