Fast delivery within 72 Hours
Wago 280-502/281-593
Short description:This component terminal block with surge suppression device, end plate and direct connection to the DIN-35 rail is equipped with a TVS diode.Features:Protect your system against over…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:This component terminal block with surge suppression device, end plate and direct connection to the DIN-35 rail is equipped with a TVS diode.Features:Protect your system against overvoltageSlim, space-saving designControl operational costs by preventing expensive, unplanned downtimeHigh operational reliability and system uptime
Specification
Notes
| Safety Information | - Installation must be performed by qualified personnel only.- The DIN-rail must be grounded.- The input current must be protected by a suitable fuse.- Protection against contact with stored charges must be ensured.- Do not insert or remove pluggable modules when energized.- The IP20 protection rating must be maintained in the assembled state or when using an end/intermediate plate compatible with the rail-mount terminal block. |
|---|
Electrical data
| Nominal operating voltage | 24 VAC |
|---|---|
| Maximum continuous voltage | 26 VAC |
| Rated continuous current | 20 A |
| Nominal discharge current (8/20 µs) (line) | 143 A |
| Protection level (8/20 μs) | ≤ 70 VAC |
| Capacitance | ≤ 2.4 nF |
Connection data
| Connections (number) | 2 |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 64 mm / 2.52 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 39.5 mm / 1.555 inches |
Mechanical data
| Design | with end plate; with direct connection to DIN-rail |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.272 MJ |
| Weight | 12.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332262804 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | 95e9192e-f071-4d83-8409-c18073221e64 |
| SCIP notification number (Belgium) | 193c1160-d50f-4b81-8a5a-ec4ef292782f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 675c1b7e-2103-4afc-8054-56ab3b7b953c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 78bde514-2103-480f-89e7-54c21bc224ef |
| SCIP notification number (Denmark) | 99e3a8bc-30ce-4c5b-8262-5330d8bc8323 |
| SCIP notification number (Finland) | 2b85bff3-a0a1-47a4-b571-0b84f50eb49f |
| SCIP notification number (France) | 8abc4cee-978e-46cc-8158-c2229c9e4247 |
| SCIP notification number (Germany) | 83f5b04c-86c1-4867-a5f7-02d0f2f11a43 |
| SCIP notification number (Hungary) | 08d34709-ee98-4dda-b823-ef37d7ced77b |
| SCIP notification number (Italy) | 90acd66f-1d69-4383-913a-16cf757bf370 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6e5fdeac-75f4-4ef1-b5a3-a32d48388d76 |
| SCIP notification number (Poland) | 0be15193-3fa6-46d8-9362-3f6d461b30e2 |
| SCIP notification number (Romania) | 4c1e77d5-1167-4713-96bb-9517050a2441 |
| SCIP notification number (Sweden) | 69fe95a5-dc8f-4c31-9359-37c0621cd9f3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 280-502/281-593” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.