Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering DXM700-CK9-V
Area Monitoring Gateway
900 MHz ISM Radio
Verizon Cellular [United States Only]
Cloud ID Auto-detect Wireless Devices
Power Supply & Ethernet Cable Included…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Area Monitoring Gateway
900 MHz ISM Radio
Verizon Cellular [United States Only]
Cloud ID Auto-detect Wireless Devices
Power Supply & Ethernet Cable Included
Power Supply & Ethernet Cable Included
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Max Op. Temperature (C) | 60 |
| Min Op. Temperature (C) | -20 |
| Ships With Battery | No |
| Cellular Carrier | Verizon |
| Ip Rating | IP20 |
| Banner Cloud Id | Yes |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Feature: Hazardous Area | No |
| Application: Relative Humidity Input | Yes |
| Application: Temperature Input | Yes |
| Application: Vibration Sensor Input | Yes |
| Application: Tank Level | Yes |
| Pressure Sensor Input | Yes |
| Ether Net/ I P | Yes |
| Modbus/ T C P | No |
| R S 232 | No |
| R S 485 | No |
| Wireless | Yes |
| Wireless Radio Frequency | 900 MHz |
| Cert: Australia/New Zealand | Yes |
| Cert: Korea | Yes |
| Cert: Canada | Yes |
| Cert: Thailand | Yes |
| Power Supply | 24 V dc 1.0 Amp |
| Relative Humidity | 95% |
| Point To Point Topology | Yes |
| Point To Multipoint Topology | Yes |
| Star Topology | Yes |
| Tree Topology | No |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering DXM700-CK9-V” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.