Fast delivery within 72 Hours
Wago 279-915/281-410
Component terminal block with diode, 279 Series, operating toolThis component terminal block with diode (item number 279-915/281-410) is designed for easy and secure connections. Ensure that the strip…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component terminal block with diode, 279 Series, operating toolThis component terminal block with diode (item number 279-915/281-410) is designed for easy and secure connections. Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when connecting conductors to this component terminal block with diode. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection offers a safe and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Dimensions: (4 x 52 x 31.5) mm (width x height x depth). This component terminal block with diode is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 diode |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 4 mm / 0.157 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 27 mm / 1.063 inches |
| Depth | 31.5 mm / 1.24 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.099 MJ |
| Weight | 4.7 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918525459 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 90e5cd3b-1e74-46b6-8a0a-f58f70991418 |
| SCIP notification number (Belgium) | 287b0652-37c5-4d5c-a092-9a2fb7b662a4 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 64a845bd-1e1c-4feb-8168-d94862601ce5 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ffb9684c-abea-47b8-8794-47a63fc8d50f |
| SCIP notification number (Denmark) | 3bd220ff-0e24-445d-9c72-015825666e44 |
| SCIP notification number (Finland) | b773621c-9d14-4d06-a566-4eaf18574952 |
| SCIP notification number (France) | 3a56e79a-88f0-4ed8-9768-78cccff01834 |
| SCIP notification number (Germany) | 6d6a51c1-0e04-43a4-a66e-f98375450b41 |
| SCIP notification number (Hungary) | 9db3c237-b2f9-4072-9aa6-42dae3e8838c |
| SCIP notification number (Italy) | acdb363f-a1f5-418f-af93-f88e29256a10 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 64069b96-e077-4099-a8b3-de66ef278a59 |
| SCIP notification number (Poland) | 9b35bb18-7051-4274-8b9f-7bb287af9f7f |
| SCIP notification number (Romania) | 9c904dc5-25c6-4b61-a727-47e13d568fd9 |
| SCIP notification number (Sweden) | 4a270667-7970-4574-8e74-c604f6503062 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.