Fast delivery within 72 Hours
Wago 279-837
Ground terminal block, 279 Series, operating toolConnect conductors quickly and securely with this ground terminal block (item number 279-837). Conductors should only be connected to this ground termi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ground terminal block, 279 Series, operating toolConnect conductors quickly and securely with this ground terminal block (item number 279-837). Conductors should only be connected to this ground terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . WAGO’s ground terminal blocks allow you to connect electrical conductors directly to the mounting rail thanks to an integrated contact foot. This connection ensures both electrical and mechanical stability between the conductors and the mounting adapter. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. The item’s dimensions are (4 x 73 x 31.5) mm (width x height x depth). This ground terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².An operating tool is used to operate this through rail-mount terminal block.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 4 mm / 0.157 inches |
|---|---|
| Height | 73 mm / 2.874 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 27 mm / 1.063 inches |
| Depth | 31.5 mm / 1.24 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.103 MJ |
| Weight | 9.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454084455 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | dc6237ce-62af-46e8-b0d8-af258fd7a79c |
| SCIP notification number (Belgium) | 9ea35831-0761-49c1-a077-a2fe79cb00c5 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 23cbd304-d4ed-46d2-be95-377184d9d68e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 53f87003-d0e5-4984-8b04-164f3635feae |
| SCIP notification number (Denmark) | 987c8773-2e7f-4b38-ada7-6517ee4fec6a |
| SCIP notification number (Finland) | cc006f0f-b629-415e-b611-c8feba471066 |
| SCIP notification number (France) | 57e0b3b2-e5fb-492d-8b14-1c8bda4444b0 |
| SCIP notification number (Germany) | 6a0978bd-24ae-4a44-9087-1f5bcc5de09f |
| SCIP notification number (Hungary) | 4882fd3b-d1f4-44f8-bdd9-263dc17d330e |
| SCIP notification number (Italy) | cddd4cf7-8174-4694-bb2e-de3e04e78391 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 48fe4c8e-1579-4629-a597-91e3e3a5ddaa |
| SCIP notification number (Poland) | a80a293e-9ff9-492b-b9a9-a19367f4a73b |
| SCIP notification number (Romania) | faac2e13-2f59-4482-9fce-2a8f9c4de252 |
| SCIP notification number (Sweden) | daabcbae-7159-4ad4-8723-ae645596854c |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.