Fast delivery within 72 Hours
Wago 279-815/281-410
Component terminal block with diode, 279 Series, CAGE CLAMP®This component terminal block with diode (item number 279-815/281-410) is designed for simple and secure connections. Conductors can only be…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component terminal block with diode, 279 Series, CAGE CLAMP®This component terminal block with diode (item number 279-815/281-410) is designed for simple and secure connections. Conductors can only be connected to this component terminal block with diode if their strip length is between 8 and 9 mm . Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this product is highly versatile. Our tried-and-tested universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. The item’s dimensions are (4 x 73 x 31.5) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this component terminal block with diode is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 diode |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 4 mm / 0.157 inches |
|---|---|
| Height | 73 mm / 2.874 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 27 mm / 1.063 inches |
| Depth | 31.5 mm / 1.24 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.132 MJ |
| Weight | 6.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821275398 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | dfd16757-0927-42aa-bf37-f8a3d28a174c |
| SCIP notification number (Belgium) | b86ed88c-9f30-4866-b636-812cdb3b21d4 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 106acffa-9249-4ef7-95c5-a5750c5b403b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | acbb0059-4c7a-4b26-9fb7-cd7e3ce83e26 |
| SCIP notification number (Denmark) | 1c33dd35-e576-4562-ae2a-6e621cb6b7ef |
| SCIP notification number (Finland) | e62ecaff-fa5e-4175-8994-59059ab6928a |
| SCIP notification number (France) | e0caf70a-27d4-479e-bc64-77ae2cc48303 |
| SCIP notification number (Germany) | d0ef494d-a09d-4b94-a02b-7a98ebb159ad |
| SCIP notification number (Hungary) | fe0ded5e-40e4-45f7-98b9-cfce6fc2a6ac |
| SCIP notification number (Italy) | 7d2fde1e-e7c0-4fa4-864d-5097cad7847a |
| SCIP notification number (Netherlands) | 3b8cf556-5112-4c0c-bc95-874590ef0c9e |
| SCIP notification number (Poland) | feb9f24c-8dad-4fb8-a429-d8393d19975a |
| SCIP notification number (Romania) | 97417ae2-8050-4123-a657-9c9370c3b5c6 |
| SCIP notification number (Sweden) | 2b42a83f-5ab6-451a-87e0-a2e11cebc874 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.