Fast delivery within 72 Hours
Wago 279-507
Double-deck terminal block, 279 Series, green-yellowThis double-deck terminal block (item number 279-507) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm whe…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 279 Series, green-yellowThis double-deck terminal block (item number 279-507) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when connecting conductors to this double-deck terminal block. The double-deck terminal block also functions as a ground terminal block. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection provides a reliable and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. The item’s dimensions are (4 x 85 x 43.8) mm (width x height x depth). This double-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 4 mm / 0.157 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 39 mm / 1.535 inches |
| Depth | 43.8 mm / 1.724 inches |
Mechanical data
| Potential marking | PE |
|---|---|
| Design | horizontal type |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.138 MJ |
| Weight | 11.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821227267 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-41 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-41 |
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | a25efc0d-a16d-46f3-a1f0-1cc03e3c4058 |
| SCIP notification number (Belgium) | a82d8fcf-4f12-4527-b8f7-fe9b1198d331 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 669c6c34-455f-4218-bc9d-57329e7d4664 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 56bca290-2117-416b-bb6e-270de8bb6cbf |
| SCIP notification number (Denmark) | d2165be0-7b3a-435b-9a4c-71d4ceb1271c |
| SCIP notification number (Finland) | 23526e9f-7db3-44a0-b0fd-fcde70e10185 |
| SCIP notification number (France) | d6e11359-39e7-4939-9b67-60f4479b0e5c |
| SCIP notification number (Germany) | 0cf73974-2ead-42f1-b08c-12d3a188b576 |
| SCIP notification number (Hungary) | 0c442a85-090c-4306-a921-5d1ee5593239 |
| SCIP notification number (Italy) | a5c298e0-45f2-470e-850d-f105de448ca1 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0adfb67b-1da8-441e-86f1-0e6aa7bc85da |
| SCIP notification number (Poland) | 8cad0107-ee11-4e90-b767-53533e316003 |
| SCIP notification number (Romania) | 5d657377-53d4-46b3-8047-625bf5661b1e |
| SCIP notification number (Sweden) | 06748458-901b-4e8a-83a7-d007f5669b2f |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.