Fast delivery within 72 Hours
Wago 279-101
Through terminal block, 279 Series, CAGE CLAMP®This through terminal block (item number 279-101) is designed for easy and secure connections. Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Through terminal block, 279 Series, CAGE CLAMP®This through terminal block (item number 279-101) is designed for easy and secure connections. Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when connecting conductors to this through terminal block. Whether for industrial or building applications, you can use our through terminal blocks to connect electrical conductors quickly and safely. We offer variants for both classic through-wiring and potential distribution. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our renowned universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard for connection technology and electrical interconnections. The dimensions are (4 x 42.5 x 35) mm (width x height x depth). This through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².This through rail-mount terminal block is operated with an operating tool.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated current | 18 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV |
| Rated current | 18 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 10 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.593 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 18 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.002 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.Using terminal blocks with CAGE CLAMP® Spring Pressure Connection Technology, aluminum conductors must first be cleaned with a blade and then immediately inserted into the clamping units filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 4 mm / 0.157 inches |
|---|---|
| Height | 42.5 mm / 1.673 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 30.5 mm / 1.201 inches |
| Depth | 35 mm / 1.378 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.068 MJ |
| Weight | 3.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | IN |
| GTIN | 4045454026431 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-20 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-20 |
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.