Fast delivery within 72 Hours
Wago 2789-9090
Features:WAGO’s display module snaps onto a Pro 2 Power Supply’s communication interface.Suitable for monitoring snap-on power suppliesPluggable connection technologyReal-time status monitoringAlerts…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:WAGO’s display module snaps onto a Pro 2 Power Supply’s communication interface.Suitable for monitoring snap-on power suppliesPluggable connection technologyReal-time status monitoringAlerts for power supply replacement (service life monitoring)Easy to use via single shift keyOptimized device size that requires no additional space, since the width of the device is identical to the smallest Pro 2 Power SupplyHas a button for switching between different measurement parameters. The button is also used for resetting the over current count number and the peak current value.Measurement parameters:The module displays six main parameters:1. Output voltage (V)2. Output current (A)3. Total runtime (in kilohours/1000 hours, Kh)4. Remaining service life until replacement (in %)5. Number of overcurrent occurrences6. Peak output current (A)
Specification
Notes
| Note | The values for overcurrent and peak current can be reset by pressing and holding the shift key for 10 seconds. |
|---|
Technical data - Input
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 5 VDC (SELV) |
|---|---|
| Input voltage range | 4.5 … 5.5 VDC (SELV) |
| Current consumption | ≤ 20 mA |
Technical data - Signaling and communication
| Measured variable | Output voltage (V), Output current (A), Total runtime (in kilohours / 1000 hours, Kh), Remaining lifetime until replacement (in %), Number of overcurrent events, Peak output current (A) |
|---|
Safety and protection
| Protection class | III |
|---|---|
| Protection type | IP20; per EN 60529 |
| Pollution degree | 2 |
Physical data
| Width | 35 mm / 1.378 inches |
|---|---|
| Height | 80 mm / 2.15 inches |
| Depth | 20 mm / 0.787 inches |
| Note (dimensions) | Depth in mounted state |
Mechanical data
| Mounting type | Snaps onto the communication interface (X4) of a Pro 2 Power Supply |
|---|
Material data
| Weight | 39 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 5000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61010-1, EN 61010-2-201, EN 61204-3, UL 61010-1, UL 61010-2-201, UL HazLoc |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
Product Classification
| UNSPSC | 32101517 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002498 |
| ETIM 10.0 | EC002498 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.