Fast delivery within 72 Hours
Wago 2789-9080
Features:WAGO’s communication module snaps onto a Pro 2 Power Supply’s communication interface.IO-Link device supports IO-Link specification 1.1Suitable for configuring and monitoring the subordinate…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:WAGO’s communication module snaps onto a Pro 2 Power Supply’s communication interface.IO-Link device supports IO-Link specification 1.1Suitable for configuring and monitoring the subordinate power supplyFunction blocks for standard control systems available upon requestPluggable connection technologyMarker slot for WAGO marking cards (WMB) and WAGO marking strips
Specification
Technical data - Input
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 24 VDC (SELV; via IO-Link Master) |
|---|---|
| Input voltage range | 18 … 30 VDC (SELV; via IO-Link Master) |
Technical data - Signaling and communication
| Signaling | 1 x COM OK LED (green), 1 x ERR LED (red) |
|---|---|
| Communications | IO-Link |
| IO-Link version | 1.1 |
| Transmission rate | 230.4 kBd (COM 3) |
| Data width | 5 bytes |
| Data update rate | 25 ms |
Safety and protection
| Isolation | 0.63 kVDC |
|---|---|
| Protection class | III |
| Protection type | IP20; per EN 60529 |
| Pollution degree | 2 |
Connection data
| Cable length (max.) | 20 m (IO-Link) |
|---|
Connection data - Connection 1
| WAGO connector | WAGO 721 Series |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 35 mm / 1.378 inches |
|---|---|
| Height | 95 mm / 3.74 inches |
| Depth | 22 mm / 0.866 inches |
| Note (dimensions) | Height with connector; Depth in mounted state |
Mechanical data
| Mounting type | Snaps onto the communication interface (X4) of a Pro 2 Power Supply |
|---|
Material data
| Weight | 35 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 96 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 5000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61010-1, EN 61010-2-201, EN 61204-3, UL 61010-1, UL 61010-2-201, UL HazLoc |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | VN |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002498 |
| ETIM 10.0 | EC002498 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2789-9080” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.