Fast delivery within 72 Hours
Wago 2789-9015
Features:This communication module snaps onto a Pro 2 Power Supply’s communication interface.Modbus RTU (RS-485)Suitable for monitoring the lower-level power supplyFunction blocks for standard control…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:This communication module snaps onto a Pro 2 Power Supply’s communication interface.Modbus RTU (RS-485)Suitable for monitoring the lower-level power supplyFunction blocks for standard control systems available upon requestPluggable connection technologyMarker slot for WAGO’s marking cards (WMB) and WAGO’s marking stripsRequires RJ-45 terminating resistor (120 Ω) for long cables (2789-9915)
Specification
Technical data - Input
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 5 VDC (SELV) |
|---|---|
| Input voltage range | 4.5 … 5.5 VDC (SELV) |
Technical data - Signaling and communication
| Signaling | 1 x RxD LED (yellow), 1 x TxD LED (yellow), 1 x LED PWR (green), 1 x LED RxD (yellow), 1 x LED TxD (yellow) |
|---|---|
| Communications | Modbus RTU via RS-485 |
| Transmission rate | 4.8 … 115.2 kBd |
| Number of devices (max.) | 247 |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Shielded copper cable |
Safety and protection
| Test voltage (input/output) | AC 2 kV; 50 Hz; 1 min |
|---|---|
| Test voltage (input/output/shield) | 1 kVAC; 50 Hz; 1 min |
| Protection class | III |
| Insulation type | Functional insulation |
| Protection type | IP20; per EN 60529 |
| Pollution degree | 2 |
Connection data
| Transmission medium | Shielded copper cable |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | 2 x RJ-45 |
|---|
Physical data
| Width | 35 mm / 1.378 inches |
|---|---|
| Height | 80 mm / 3.15 inches |
| Depth | 22 mm / 0.866 inches |
| Note (dimensions) | Depth in mounted state |
Mechanical data
| Mounting type | Snaps onto the communication interface (X4) of a Pro 2 Power Supply, Snaps onto a Pro 2 Power Supply's communication interface (X4) |
|---|
Material data
| Weight | 35 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 5000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | EN 61010-1, EN 61010-2-201, EN 61204-3, UL 61010-1, UL 61010-2-201, UL HazLoc |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002498 |
| ETIM 10.0 | EC002498 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | ed3d11ae-e2cc-431c-a7da-742bb77a5bef |
| SCIP notification number (Belgium) | 1be21ba2-aa0d-4e1a-939e-d330fe737839 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | b678e2ff-57ab-4e94-b49b-e60ab5240526 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 34afbb2e-3ff9-4298-8845-281fae4e32b1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 80e0e44b-2d47-44fb-bf7f-e07680faa3c9 |
| SCIP notification number (Finland) | 15b393dc-5184-41f0-8aef-a6881cd6f7c6 |
| SCIP notification number (France) | 37a388c7-7ba8-406b-9eb6-56120dbaea89 |
| SCIP notification number (Germany) | 98801cb8-1ff0-4b69-97d3-02ad71250fd9 |
| SCIP notification number (Hungary) | 98cb9b29-76a1-49e7-93cc-72801b8034d4 |
| SCIP notification number (Italy) | 1c5720c6-13db-4393-971c-576ca1007596 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 15876054-7420-41a2-b121-07d5a5bf26cc |
| SCIP notification number (Poland) | c48bc48c-f12a-4bcb-bfc0-fd60efcb884f |
| SCIP notification number (Romania) | 26c99ac4-d488-455a-8ade-739041aff4bf |
| SCIP notification number (Sweden) | 31885e80-cd0f-4aa6-9ff8-dbe36cde3c9d |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.