Fast delivery within 72 Hours
Wago 2787-3147/000-030
Features:Power supply with TopBoost, PowerBoost and configurable overload behaviorConfigurable digital signal input and output, optical status indication, function keysCommunication interface for conf…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:Power supply with TopBoost, PowerBoost and configurable overload behaviorConfigurable digital signal input and output, optical status indication, function keysCommunication interface for configuration and monitoringOptional connection to IO-Link or Modbus RTUSuitable for both parallel and series operationNatural convection cooling when horizontally mountedPluggable connection technologyElectrically isolated output voltage (SELV/PELV) per EN 61010/UL 61010Marker slot for WAGO’s marking cards (WMB) and WAGO’s marking stripsWith integrated decoupling MOSFET for establishing a secure, redundant power supply without additional redundancy modules
Specification
Technical data - Input
| Phases | 1 |
|---|---|
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 1 x 100 … 240 VAC |
| Input voltage range | 1 x 90 … 264 VAC |
| Nominal mains frequency range | 50 … 60 Hz |
| Input current I<sub>i</sub> | ≤ 2.2 A (240 VAC; nominal load); ≤ 5.9 A (100 VAC; nominal load) |
| Inrush current | ≤ 12 A (after 1 ms) |
| Power factor | ≥ 0.98 (240 VAC) |
| Power factor correction (PFC) | Active |
| Mains failure hold-up time | ≥ 24 ms (230 VAC) |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 24 VDC (SELV) |
|---|---|
| Output voltage range | 24 … 28 VDC (adjustable) |
| Default setting | DC 24 V |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 20 A (24 VDC) |
| Nominal output power | 480 W |
| Deviation | ≤ 1 % |
| Residual ripple | ≤ 70 mV (peak-to-peak) |
| Current limitation | 1.1 x Io nom (typ.) |
| Overload behavior | TopBoost/PowerBoost/Time-limited constant current mode (other overload behaviors can be set) |
| PowerBoost | DC 30 A (5 s) |
| TopBoost | Up to 600 % |
Technical data - Signaling and communication
| Signaling | Optical status indication (DC OK; load; warning and error states), Digital signal input and output (DI/DO) |
|---|---|
| Communications | EtherNet/IPTM (2789-9023 Communication Module), USB (750-923 Communication Cable), Ethernet/IP (2789-9023 Communication Module), IO-Link (2789-9080 Communication Module), Modbus RTU (Communication Module 2789-9015), Modbus TCP (2789-9052 Communication Module) |
Technical data - Efficiency/power losses
| Power loss P<sub>l</sub> | ≤ 1.3 W (standby); ≤ 2.6 W (no load); ≤ 24 W (230 VAC; nominal load) |
|---|---|
| Efficiency (typ.) | 95.4 % (230 VAC; 20 A; 25 °C) |
Technical data - Circuit protection
| Internal fuse | T 10 A / 250 VAC |
|---|---|
| Backup fuse (recommended) | 16 A (for USA/Canada: 15 A) |
Safety and protection
| Isolation voltage (pri.-sec., AC) | 3,510 V |
|---|---|
| Isolation voltage (pri.-PE, AC) | 2,200 V |
| Isolation voltage (sec.-PE) | 0.5 kVDC |
| Isolation voltage (sec.-signal) | 0.5 kVDC |
| Protection class | I |
| Protection type | IP20; per EN 60529 |
| Resistance to reverse feed | ≤ 35 VDC |
| Overvoltage category | III (≤ 2000 m a.s.l.); II (> 2000 m a.s.l.) |
| Pollution degree | 2 |
| Transient suppression (primary) | Yes |
| Overvoltage protection; secondary | Internal protective circuit, ≤ 35 VDC (in the event of a fault) |
| Short-circuit-protected | Yes |
| Open-circuit-proof | Yes |
| Parallel operation | Yes |
| Series operation | Yes |
| MTBF | > 800,000 h (per IEC 61709) |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input/signaling |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 721 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² / 20 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 831 Series |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
Physical data
| Width | 70 mm / 2.756 inches |
|---|---|
| Height | 130 mm / 5.118 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 130 mm / 5.118 inches |
| Note (dimensions) | Height without connector, Height with connector: 169 mm |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Weight | 1450 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C (Device starts at -40 °C (type-tested)) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Relative humidity | 5 … 96 % (no condensation permissible) |
| Derating | -3 %/K (> 55 °C) |
| Climatic category | 3K3 (per EN 60721) |
| Operating altitude (max.) | 5000 m |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | UL 121201 (HazLoc), EN 61010-1, EN 61010-2-201, EN 61204-3, UL 61010-1, UL 61010-2-201, DNV |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4066966320428 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002540 |
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.