Fast delivery within 72 Hours
Wago 2724-1202/038-000
Female connector, 2724 Series, 0 ° conductor exit to connection directionThis female connector (item number 2724-1202/038-000) provides seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Female connector, 2724 Series, 0 ° conductor exit to connection directionThis female connector (item number 2724-1202/038-000) provides seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 11 and 12 mm when connecting conductors to this female connector. This product incorporates one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without the need for tools—all thanks to its pluggable design. The dimensions are (1.04 x 13.3 x 32.1) mm (width x height x depth). This female connector is suitable for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 2.5 mm².The contact surface is coated with tin.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 6 kV |
| Rated current | 21 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 1000 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV / 8 kV / 6 kV |
| Rated current | 21 A / 21 A / 21 A |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 4 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 11 … 12 mm / 0.43 … 0.47 inches |
| Pole number | 2 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 7.5 mm / 0.295 inches |
|---|---|
| Width | 26.5 mm / 1.043 inches |
| Height | 13.3 mm / 0.524 inches |
| Depth | 32.1 mm / 1.264 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Copper alloy |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.208 MJ |
| Actuator color | orange |
| Weight of insulation material | 6.23 g |
| Weight | 5.3 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966855241 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.