Fast delivery within 72 Hours
Wago 2721-1604
Stiftleiste Serie 2721 mit 0 ° Leiterabgang zur SteckrichtungDie Stiftleiste hat die Artikelnummer 2721-1604 und schafft eine saubere ordentliche Elektroinstallation. Setzen Sie beim Design-In Ihres G…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Stiftleiste Serie 2721 mit 0 ° Leiterabgang zur SteckrichtungDie Stiftleiste hat die Artikelnummer 2721-1604 und schafft eine saubere ordentliche Elektroinstallation. Setzen Sie beim Design-In Ihres Gerätes auf bewährte Sicherheit: Mit Leiterplatten-Steckverbindern haben Sie vielseitige Verwendungsmöglichkeiten. Diese Stiftleiste benötigt für den Leiteranschluss eine Abisolierung mit Längen zwischen 11 und 12 mm . Bei diesem Produkt findet die Push-in CAGE CLAMP®-Technologie Verwendung. Mit der Push-in CAGE CLAMP® Anschlusstechnik wird der Anschluss aller Leiterarten perfekt. Durch den Zusatznutzen des direkten Steckens können Leiter mit ausreichender Knicksteifigkeit sowie feindrähtige Leiter mit Aderendhülse ohne Werkzeug gesteckt werden. Die Abmessungen sind in Breite x Höhe x Tiefe (23,2 x 11,5 x 30,6) mm. In Abhängigkeit von der Leiterart eignet sich diese Stiftleiste für Leiterquerschnitte von 0,2 mm² bis 2,5 mm².Einfache Betätigung dank Hebel!Die Oberfläche der Kontakte besteht aus Zinn. Diese Stiftleiste/Stecker wird durch einen Hebel betätigt. Das MCS – “Multi Connection System” von WAGO ist ein vielfältiges Steckverbindersystem für Ihre durchgängige Systemverdrahtung. Es ermöglicht Ihnen eine vereinfachte Verdrahtung in der Kabelvorkonfektionierung und auf Geräten durch zwei Betätigungsrichtungen für die CAGE CLAMP®-Varianten. großes Portfolio an Einsatzmöglichkeiten dank Leiterquerschnittsbereich von 0,08 bis 25 mm²Betätigung über HebelLeiteranschlussrichtung zur Leiterplatte: 0 °Rastermaß: 5 mmPolzahl: 4
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 16 A / 16 A / 16 A |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 11 … 12 mm / 0.43 … 0.47 inches |
| Pole number | 4 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 23.2 mm / 0.913 inches |
| Height | 11.5 mm / 0.453 inches |
| Depth | 30.6 mm / 1.205 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | none |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.111 MJ |
| Actuator color | orange |
| Weight | 6.5 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966727760 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002638 |
| ETIM 10.0 | EC002638 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.