Fast delivery within 72 Hours
Wago 2721-1603
Stiftleiste Serie 2721 mit HebelBei dieser Stiftleiste (Artikelnummer 2721-1603) ist eine fehlerfreie Elektroinstallation das Hauptaugenmerk. Unsere Leiterplatten-Steckverbinder gewähren Ihnen die grö…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Stiftleiste Serie 2721 mit HebelBei dieser Stiftleiste (Artikelnummer 2721-1603) ist eine fehlerfreie Elektroinstallation das Hauptaugenmerk. Unsere Leiterplatten-Steckverbinder gewähren Ihnen die größtmögliche Flexibilität bei unterschiedlichen Montagearten. Für den Leiteranschluss werden bei dieser Stiftleiste Abisolierlängen von 11 bis 12 mm benötigt. Dieses Produkt basiert auf der Push-in CAGE CLAMP®-Technologie. Die Push-in CAGE CLAMP® Anschlusstechnik ist der Universalanschluss für alle Leiterarten mit dem Zusatznutzen des direkten Steckens. Starre Leiter sowie feindrähtige Leiter mit Aderendhülse können ohne Werkzeug direkt in die Klemmstelle gesteckt werden. Die Maße betragen in Breite x Höhe x Tiefe (18,2 x 11,5 x 30,6) mm. In Abhängigkeit von der Leiterart ist die Stiftleiste für Leiterquerschnitte von 0,2 mm² bis 2,5 mm² gemacht.Einfache Betätigung dank Hebel!Die Kontaktoberfläche ist aus Zinn. Durch einen Hebel wird diese Stiftleiste/Stecker betätigt. Das MCS – “Multi Connection System” von WAGO umfasst insgesamt 7 Familien in den Rastermaßen 2,5 mm bis 10,16 mm und bietet mit dem Leiterquerschnittsbereich von 0,08 bis 25 mm2 ein großes Portfolio an Einsatzmöglichkeiten. Betätigung über Hebelermöglicht eine vereinfachte VerdrahtungPolzahl: 3Rastermaß: 5 mmKompakte Baugrößen
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 16 A / 16 A / 16 A |
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 11 … 12 mm / 0.43 … 0.47 inches |
| Pole number | 3 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 18.2 mm / 0.717 inches |
| Height | 11.5 mm / 0.453 inches |
| Depth | 30.6 mm / 1.205 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | none |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.088 MJ |
| Actuator color | orange |
| Weight | 5 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966727807 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002638 |
| ETIM 10.0 | EC002638 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.