Fast delivery within 72 Hours
Wago 2721-1602/000-9034
Male connector, 2721 Series, light grayOur male connector (item number 2721-1602/000-9034) is designed for seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 11 and 12 mm wh…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 2721 Series, light grayOur male connector (item number 2721-1602/000-9034) is designed for seamless electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 11 and 12 mm when connecting conductors to this male connector. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. The item’s dimensions are (13.2 x 11.5 x 30.6) mm (width x height x depth). This male connector is suitable for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 2.5 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.2 … 2.5 mm² / 24 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 11 … 12 mm / 0.43 … 0.47 inches |
| Pole number | 2 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 13.2 mm / 0.52 inches |
| Height | 11.5 mm / 0.453 inches |
| Depth | 30.6 mm / 1.205 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | none |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.062 MJ |
| Actuator color | orange |
| Weight | 3.5 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966842869 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 10.0 | EC002638 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.