Fast delivery within 72 Hours
Wago 272-453/272-469
Male connector, 272 Series, PUSH WIRE®This male connector (item number 272-453/272-469) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when connecting condu…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 272 Series, PUSH WIRE®This male connector (item number 272-453/272-469) simplifies electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when connecting conductors to this male connector. Featuring one conductor terminal along with PUSH WIRE®, this product is highly versatile. Our PUSH WIRE® connection offers a simple and reliable solution for connecting solid conductors. The dimensions are (33 x 15.3 x 34) mm (width x height x depth).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III/2) | 200 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 200 V / 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 16 A / 16 A |
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of connection types | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 3 |
Physical data
| Width | 33 mm / 1.299 inches |
|---|---|
| Height | 15.3 mm / 0.602 inches |
| Depth | 34 mm / 1.339 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V2 |
| Fire load | 0.152 MJ |
| Weight | 11.3 g |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918431545 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-03-14 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-03-14 |
| ETIM 9.0 | EC002560 |
| ETIM 10.0 | EC002560 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.