Fast delivery within 72 Hours
Wago 272-305
Field-wiring terminal block, 272 Series, PUSH WIRE®Quick and easy connections are guaranteed with this field-wiring terminal block (item number 272-305). Conductors should only be connected to this fi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block, 272 Series, PUSH WIRE®Quick and easy connections are guaranteed with this field-wiring terminal block (item number 272-305). Conductors should only be connected to this field-wiring terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . Featuring one conductor terminal along with PUSH WIRE®, this connector is highly versatile. Our PUSH WIRE® connection uses the stiffness of the conductor to overcome the clamping spring’s contact force, allowing you to clamp the conductor in place more quickly and easily. The item’s dimensions are (48.5 x 19 x 24.5) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this field-wiring terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 1.5 mm² on one side and for conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III/2) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Rated current | 18 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 18 A |
Connection data
| Clamping units | 20 |
|---|---|
| Total number of potentials | 5 |
| Number of connection types | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 5 |
Connection data - Connection 2
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 20 … 14 AWG |
|---|
Physical data
| Width | 48.5 mm / 1.909 inches |
|---|---|
| Height | 19 mm / 0.748 inches |
| Depth | 24.5 mm / 0.965 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.32 MJ |
| Weight | 15.4 g |
Commercial data
| Product Group | 8 (Misc. Chassis Mount Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 250 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4044918397209 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-04 |
| ETIM 9.0 | EC000446 |
| ETIM 10.0 | EC000446 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.