Fast delivery within 72 Hours
Wago 272-304
Field-wiring terminal block, 272 Series, PUSH WIRE®This field-wiring terminal block (item number 272-304) streamlines wire connections, making them both quick and easy. Conductors can only be connecte…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Field-wiring terminal block, 272 Series, PUSH WIRE®This field-wiring terminal block (item number 272-304) streamlines wire connections, making them both quick and easy. Conductors can only be connected to this field-wiring terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . This product features one conductor terminal and utilizes PUSH WIRE®. Our PUSH WIRE® connection uses the stiffness of the conductor to overcome the clamping spring’s contact force, allowing you to clamp the conductor in place more quickly and easily. The dimensions are (38.5 x 19 x 24.5) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this field-wiring terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 1.5 mm² on one side and for conductor cross sections from 0.5 mm² to 2.5 mm² on the other side.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III/2) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Rated current | 18 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 18 A |
Connection data
| Clamping units | 16 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of connection types | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.5 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 4 |
Connection data - Connection 2
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 20 … 14 AWG |
|---|
Physical data
| Width | 38.5 mm / 1.516 inches |
|---|---|
| Height | 19 mm / 0.748 inches |
| Depth | 24.5 mm / 0.965 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.244 MJ |
| Weight | 12.7 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 500 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918439688 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-04 |
| ETIM 9.0 | EC000446 |
| ETIM 10.0 | EC000446 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.