Fast delivery within 72 Hours
Wago 2716-257
PCB terminal block, 2716 Series, with 15 mm pin spacingQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 2716-257). It is a universal connector that can be used pract…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2716 Series, with 15 mm pin spacingQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 2716-257). It is a universal connector that can be used practically anywhere, e.g., as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. Conductors should only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 12 and 13 mm . This product features one conductor terminal and utilizes CAGE CLAMP®. Our reliable and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all types of conductors without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. Dimensions: (100 x 33.3 x 35) mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 1.5 mm² to 16 mm².The contact surface is coated with tin. A lever is used to operate this PCB terminal block. THT is used to solder the PCB terminal block. The conductor is designed to be inserted at a 30° angle..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 8 kV |
| Rated current | 76 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 800 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV / 8 kV / 8 kV |
| Rated current | 76 A / 76 A / 76 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 65 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 65 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 65 A / 65 A |
Connection data
| Clamping units | 7 |
|---|---|
| Total number of potentials | 7 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 1.5 … 16 mm² / 16 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor | 1.5 … 16 mm² / 16 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 1.5 … 10 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 1.5 … 10 mm² |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 30 ° |
| Pole number | 7 |
Physical data
| Pin spacing | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Width | 100 mm / 3.937 inches |
| Height | 33.3 mm / 1.311 inches |
| Height from the surface | 28.8 mm / 1.134 inches |
| Depth | 35 mm / 1.378 inches |
| Solder pin length | 4.5 mm |
| Solder pin dimensions | 0.95 x 1.2 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.6 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 4 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 1.784 MJ |
| Weight | 88.7 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 8 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4045454739539 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.