Fast delivery within 72 Hours
Wago 2716-157
PCB terminal block, 2716 Series, leverThis PCB terminal block (item number 2716-157) is designed for quick and simple connections. It offers the flexibility needed for different mounting types. Ensure…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2716 Series, leverThis PCB terminal block (item number 2716-157) is designed for quick and simple connections. It offers the flexibility needed for different mounting types. Ensure that the strip lengths are between 12 and 13 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this connector outperforms the competition. Our reliable and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all conductor types without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. The dimensions are (70 x 33.3 x 35) mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 1.5 mm² to 16 mm².The contact surface is coated with tin. A lever is used to operate this PCB terminal block. THT is used to solder the PCB terminal block. Insert the conductor at an angle of 30°..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 76 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 76 A / 76 A / 76 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 55 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 55 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 55 A / 55 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 7 |
|---|---|
| Total number of potentials | 7 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 1.5 … 16 mm² / 16 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor | 1.5 … 16 mm² / 16 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 1.5 … 10 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 1.5 … 10 mm² |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 30 ° |
| Pole number | 7 |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 70 mm / 2.756 inches |
| Height | 33.3 mm / 1.311 inches |
| Height from the surface | 28.8 mm / 1.134 inches |
| Depth | 35 mm / 1.378 inches |
| Solder pin length | 4.5 mm |
| Solder pin dimensions | 0.95 x 1.2 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.6 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 4 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 1.328 MJ |
| Weight | 73.4 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 12 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4045454739393 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.