Fast delivery within 72 Hours
Wago 2712-251/402-000
Pluggable connectors, 2712 Series, Push-in CAGE CLAMP®Our pluggable connectors (item number 2712-251/402-000) simplifies electrical installations. This product incorporates one conductor terminal and…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Pluggable connectors, 2712 Series, Push-in CAGE CLAMP®Our pluggable connectors (item number 2712-251/402-000) simplifies electrical installations. This product incorporates one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, offering a key advantage: It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing tools. No preparation is required; for example, crimping the conductor’s ferrule is not necessary. The item’s dimensions are (58.86 x 12.4 x 9.78) mm (width x height x depth).The contact surface is coated with gold. THT is used to assemble the pcb connector.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 4 A |
Connection data
| Number of connection types | 1 |
|---|---|
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 2.54 mm / 1 inches |
|---|---|
| Width | 58.86 mm / 2.32 inches |
| Height | 12.4 mm / 0.49 inches |
| Height from the surface | 9 mm / 0.354 inches |
| Depth | 9.78 mm / 0.39 inches |
| Solder pin dimensions | 0.64 x 0.64 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.2 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyphthalamide (PPA) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.