Fast delivery within 72 Hours
Wago 2706-306
PCB terminal block, 2706 Series, 30 °conductor entry to boardQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 2706-306). It is ideal for custom installations with di…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2706 Series, 30 °conductor entry to boardQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 2706-306). It is ideal for custom installations with different mounting types. Conductors should only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 11 and 12 mm . Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this connector outperforms the competition. Our reliable and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all types of conductors without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. Dimensions: (70 x 30 x 26) mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 6 mm².The contact surface is coated with tin. A lever is used to operate this PCB terminal block. THT is used to assemble the PCB terminal block. The conductor is designed to be inserted into the board at a 30° angle..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 8 kV |
| Rated current | 41 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 1000 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV / 8 kV / 8 kV |
| Rated current | 41 A / 41 A / 41 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 30 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 30 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 600 V |
| Rated current | 30 A / 30 A |
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 6 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Strip length | 11 … 12 mm / 0.43 … 0.47 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 30 ° |
| Pole number | 6 |
Physical data
| Pin spacing | 12.5 mm / 0.492 inches |
|---|---|
| Width | 70 mm / 2.756 inches |
| Height | 30 mm / 1.181 inches |
| Height from the surface | 25.5 mm / 1.004 inches |
| Depth | 26 mm / 1.024 inches |
| Solder pin length | 4.5 mm |
| Solder pin dimensions | 1 x 1.4 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.8 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.908 MJ |
| Weight | 40.7 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821093480 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.