Fast delivery within 72 Hours
Wago 2706-211/000-016
PCB terminal block, 2706 Series, gr-ye/blue/grayConnecting conductors is quick and easy with this PCB terminal block (item number 2706-211/000-016). You can rely on tried and tested safety with these…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2706 Series, gr-ye/blue/grayConnecting conductors is quick and easy with this PCB terminal block (item number 2706-211/000-016). You can rely on tried and tested safety with these PCB terminal blocks, perfect for a host of applications when designing your devices. Strip lengths must be between 11 and 12 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes CAGE CLAMP®. Our trusted universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard for connection technology and electrical interconnections. The dimensions are (105 x 30 x 26) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 6 mm².Tin is used for coating the contact surfaces. A lever is used to operate this PCB terminal block. THT is used to solder the PCB terminal block. Insert the conductor at a 30° angle..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 8 kV |
| Rated current | 41 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 800 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV / 8 kV / 8 kV |
| Rated current | 41 A / 41 A / 41 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 30 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 30 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 600 V |
| Rated current | 30 A / 30 A / 5 A |
Connection data
| Clamping units | 11 |
|---|---|
| Total number of potentials | 11 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Strip length | 11 … 12 mm / 0.43 … 0.47 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 30 ° |
| Pole number | 11 |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 105 mm / 4.134 inches |
| Height | 30 mm / 1.181 inches |
| Height from the surface | 25.5 mm / 1.004 inches |
| Depth | 26 mm / 1.024 inches |
| Solder pin length | 4.5 mm |
| Solder pin dimensions | 1 x 1.4 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.8 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gr-ye/blue/gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Weight | 66.4 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143927031 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.