Fast delivery within 72 Hours
Wago 2706-155/000-016
PCB terminal block, 2706 Series, solder pin dimensions 1 x 1.4 mmOur PCB terminal block (item number 2706-155/000-016) simplifies electrical installations. It is perfect for custom installations with…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2706 Series, solder pin dimensions 1 x 1.4 mmOur PCB terminal block (item number 2706-155/000-016) simplifies electrical installations. It is perfect for custom installations with different mounting types. Strip lengths must be between 11 and 12 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes CAGE CLAMP®. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard when it comes to connection technology and electrical interconnections. The item’s dimensions are (37.5 x 30 x 30) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 6 mm².Tin is used for coating the contact surfaces. A lever is used to operate this PCB terminal block. The PCB terminal block is designed for THT soldering. Insert the conductor at an angle of 30°..
Specification
Notes
| Safety Information | Using adjacent jumpers, the rated voltage is reduced to 400 V with 7.5 mm pin spacing in Category III/3. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated voltage (III/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 6 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 6 kV |
| Rated current | 41 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 500 V / 630 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV / 6 kV / 6 kV |
| Rated current | 41 A / 41 A / 41 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 30 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 30 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 30 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 30 A / 30 A / 30 A |
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 5 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.5 … 6 mm² |
| Strip length | 11 … 12 mm / 0.43 … 0.47 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 30 ° |
| Pole number | 5 |
Physical data
| Pin spacing | 7.5 mm / 0.295 inches |
|---|---|
| Width | 37.5 mm / 1.476 inches |
| Height | 30 mm / 1.181 inches |
| Height from the surface | 25.5 mm / 1.004 inches |
| Depth | 30 mm / 1.181 inches |
| Solder pin length | 4.5 mm |
| Solder pin dimensions | 1 x 1.4 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.8 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Weight | 28.7 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 30 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| GTIN | 4050821251088 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.