Fast delivery within 72 Hours
Wago 270-572/281-434
Actuator terminal block, 270 Series, CAGE CLAMP®Convenient electrical installations are guaranteed with this actuator terminal block (item number 270-572/281-434). Ensure that the strip lengths are be…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Actuator terminal block, 270 Series, CAGE CLAMP®Convenient electrical installations are guaranteed with this actuator terminal block (item number 270-572/281-434). Ensure that the strip lengths are between 6 and 7 mm when connecting conductors to this actuator terminal block. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection provides a secure and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Depending on the type of conductor, this actuator terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Rated current (note) | LED power consumption: 4.8 mA |
|---|
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.431 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 18 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Voltage type 1 | DC |
|---|---|
| Nominal voltage | 24 V |
| LED (switching) for | PNP |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 68 mm / 2.677 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 39 mm / 1.535 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.175 MJ |
| Weight | 10 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821286592 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-28 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-28 |
| ETIM 9.0 | EC000900 |
| ETIM 10.0 | EC000900 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.