Fast delivery within 72 Hours
Wago 270-560/281-434
Sensor terminal block, 270 Series, grayThis sensor terminal block (item number 270-560/281-434) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 6 and 7 mm when connecting conductor…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Sensor terminal block, 270 Series, grayThis sensor terminal block (item number 270-560/281-434) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 6 and 7 mm when connecting conductors to this sensor terminal block. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this product is highly versatile. Our reliable and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all conductor types without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. Dimensions: (6.85 x 68 x 45) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this sensor terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Rated current (note) | LED power consumption: 4.8 mA |
|---|
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.431 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 18 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Voltage type 1 | DC |
|---|---|
| Nominal voltage | 24 V |
| LED (switching) for | PNP |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 6.85 mm / 0.27 inches |
|---|---|
| Height | 68 mm / 2.677 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 39 mm / 1.535 inches |
| Depth | 45 mm / 1.772 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.175 MJ |
| Weight | 9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821286493 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-28 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-28 |
| ETIM 9.0 | EC000900 |
| ETIM 10.0 | EC000900 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.