Fast delivery within 72 Hours
Wago 2685-1002/408-206
Features:DC UPS module for uninterruptible power supply (UPS)Potential-free contacts for function monitoringModbus RS-485 communication interfaceConfiguration via USB-C
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Features:DC UPS module for uninterruptible power supply (UPS)Potential-free contacts for function monitoringModbus RS-485 communication interfaceConfiguration via USB-C
Specification
Technical data - Input
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | 22.5 … 30 VDC |
| Nominal mains frequency range | 0 Hz |
| Input current I<sub>i</sub> | ≤ 6.2 A |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Output voltage range | Ue(rated operation); 23.5 VDC (Vin − 0.5 V) (battery voltage in buffer mode) |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 6 A |
Technical data - Energy storage systems
| Buffer time | 1 s … 11 min at Iout = 4 A |
|---|---|
| Memory type | LiFePO4 |
| Battery capacity | 2.5 Ah; 60 Wh; 216 kJ |
| Charging time (typ.) | 60 min |
Technical data - Signaling and communication
| Signaling | 1 x Isolated relay contact (max. 30 VDC; 1 A), 1 x LED status (green) |
|---|---|
| Operation status indicator | Static LED (green, mains operation), Flashing LED (green, 1 Hz, buffer mode) |
| Configuration options | USB-C (socket); USB 2.0 |
| Communication/interfaces | MODBUS RTU; RS-485 |
Technical data - Circuit protection
| Internal fuse | T 15 A (input) |
|---|
Safety and protection
| Isolation voltage (connectors – housing) | 0.5 kVDC |
|---|---|
| Protection class | III |
| Protection type | IP20; per EN 60529 |
| Reverse voltage protection | Yes |
| Pollution degree | 2 |
| Parallel operation | No |
| Series operation | No |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input/output |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 734 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Relay |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 733 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 0.34 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 0.34 mm² |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Communication |
|---|---|
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 713 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Strip length | 6 … 0.24 mm / 0.24 … 0.01 inches |
Physical data
| Width | 63 mm / 2.48 inches |
|---|---|
| Height | 120 mm / 4.72 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 108 mm / 4.25 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Weight | 600 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -30 … +55 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|---|
| Standards/specifications | IEC 61010-1 (SELV), IEC 61010-2-201 |
| Standards/specifications (pending) | CSA |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966639490 |
| Customs tariff number | 85044060900 |
Product Classification
| ETIM 9.0 | EC000382 |
|---|---|
| ETIM 10.0 | EC000382 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2685-1002/408-206” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.