Fast delivery within 72 Hours
Wago 262-280
Through terminal block, 262 Series, light grayThis through terminal block (item number 262-280) is designed to connect conductors quickly and easily. Conductors should only be connected to this throug…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Through terminal block, 262 Series, light grayThis through terminal block (item number 262-280) is designed to connect conductors quickly and easily. Conductors should only be connected to this through terminal block if their strip length is between 9 and 10 mm . Whether for industrial or building applications, you can use our through terminal blocks to connect electrical conductors quickly and safely. We offer variants for both classic through-wiring and potential distribution. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection provides a proven and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. The item’s dimensions are (12 x 33.5 x 27.5) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this through terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 4 mm².This mini rail-mount terminal block is operated with an operating tool.
Specification
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Rated voltage EN (Ex e II) | 550 V |
| Rated current (Ex e II) | 30 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 4 mm² / 20 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 4 mm² / 20 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 33.5 mm / 1.319 inches |
| Height from the surface | 23.1 mm / 0.909 inches |
| Depth | 27.5 mm / 1.083 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | Snap-in foot |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.112 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 7.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 9 (Std Chassis Mt Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (50) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4044918639132 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.