Fast delivery within 72 Hours
Wago 262-254
Through terminal block, 262 Series, grayThis through terminal block (item number 262-254) is designed for easy and secure connections. Conductors should only be connected to this through terminal bloc…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Through terminal block, 262 Series, grayThis through terminal block (item number 262-254) is designed for easy and secure connections. Conductors should only be connected to this through terminal block if their strip length is between 9 and 10 mm . Our mini rail-mount terminal blocks are perfect for working in small spaces thanks to their compact design. With various mounting and actuation options, they offer complete flexibility. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this product is highly versatile. Our CAGE CLAMP® connection offers a convenient and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Dimensions: (51 x 33.5 x 27.5) mm (width x height x depth). This through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 4 mm².An operating tool is used to operate this mini rail-mount terminal block.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 690 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated current | 32 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 20 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 20 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V / 300 V |
| Rated current | 20 A / 20 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 5 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 25 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 5 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 300 V / 600 V |
| Rated current | 5 A / 25 A / 5 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 16 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Pole number | 4 |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 51 mm / 2.008 inches |
|---|---|
| Height | 33.5 mm / 1.319 inches |
| Height from the surface | 23.1 mm / 0.909 inches |
| Depth | 27.5 mm / 1.083 inches |
| Module width | 12 mm / 0.472 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | Snap-in foot |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.491 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 28.8 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918641678 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.