Fast delivery within 72 Hours
Wago 262-188
Through terminal block, 262 Series, operating toolThis through terminal block (item number 262-188) streamlines wire connections, making them both quick and easy. Strip lengths must be between 9 and 1…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Through terminal block, 262 Series, operating toolThis through terminal block (item number 262-188) streamlines wire connections, making them both quick and easy. Strip lengths must be between 9 and 10 mm when connecting conductors to this through terminal block. Whether for use in industry or building installations, our rail-mount through terminal blocks make it easy to quickly and securely connect electrical conductors. They’re perfect for either classic through-wiring or distributing potential, depending on the variant. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our tried-and-tested universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. The item’s dimensions are (59 x 33.5 x 27.5) mm (width x height x depth). This through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 4 mm².This mini rail-mount terminal block is operated with an operating tool.
Specification
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Rated voltage EN (Ex e II) | 550 V |
| Rated current (Ex e II) | 23 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 16 |
|---|---|
| Total number of potentials | 8 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 4 mm² / 20 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 4 mm² / 20 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Pole number | 8 |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 59 mm / 2.323 inches |
|---|---|
| Height | 33.5 mm / 1.319 inches |
| Height from the surface | 23.1 mm / 0.909 inches |
| Depth | 27.5 mm / 1.083 inches |
| Module width | 7 mm / 0.276 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | Snap-in foot |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.671 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Weight | 34.8 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918642071 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.