Fast delivery within 72 Hours
Wago 2616-3105/020-000
PCB terminal block, 2616 Series, 90 °conductor entry to boardThis PCB terminal block (item number 2616-3105/020-000) is designed for quick and easy connections. It offers the flexibility needed for di…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2616 Series, 90 °conductor entry to boardThis PCB terminal block (item number 2616-3105/020-000) is designed for quick and easy connections. It offers the flexibility needed for different mounting types. Our PCB terminal block is rated for 1000 V and is designed to handle a rated current of up to 76 A. As such, it is suitable for high-load applications. Ensure that the strip lengths are between 18 mm and 20 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with Push-in CAGE CLAMP®, this connector is highly versatile. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing to use any tools—all thanks to its pluggable design. The item’s dimensions are 52.8 x 38.2 x 29.4 mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.75 mm² to 16 mm². Up to five potentials / five poles can be connected to this terminal strip using five clamping points on one level. The contacts are made of electrolytic copper (ECu), the clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), and the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation. Tin is used for coating the contact surfaces. This PCB terminal block is operated with a lever. THT is used to solder the PCB terminal block. The conductor is designed to be inserted into the board at a 90° angle.. The solder pins are organized over the entire terminal strip (staggered). They are 1.2 x 1.2 mm and 4 mm in length. Each potential has three solder pins.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated voltage (III/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 8 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 8 kV |
| Rated current | 76 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 1000 V / 1000 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV / 8 kV / 8 kV |
| Rated current | 76 A / 76 A / 76 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 66 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 66 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 66 A / 66 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 66 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 66 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 66 A / 66 A |
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 5 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 0.75 … 16 mm² / 18 … 4 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.75 … 25 mm² / 18 … 4 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.75 … 16 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.75 … 16 mm² |
| Fine-stranded conductor; with twin ferrule | 0.75 … 6 mm² |
| Strip length | 18 … 20 mm / 0.71 … 0.79 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 90 ° |
| Pole number | 5 |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 52.8 mm / 2.079 inches |
| Height | 38.2 mm / 1.504 inches |
| Height from the surface | 34.2 mm / 1.346 inches |
| Depth | 29.4 mm / 1.157 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 1.2 x 1.2 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.7 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (staggered) |
| Number of solder pins per potential | 3 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.749 MJ |
| Actuator color | orange |
| Weight | 46 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 18 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966484137 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.