Fast delivery within 72 Hours
Wago 2602-3105
PCB terminal block, 2602 Series, 90 °conductor entry to boardOur PCB terminal block (item number 2602-3105) makes connections quick and easy. It is ideal for custom installations with different mounti…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 2602 Series, 90 °conductor entry to boardOur PCB terminal block (item number 2602-3105) makes connections quick and easy. It is ideal for custom installations with different mounting types. Strip lengths must be between 8 and 9 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. The item’s dimensions are (26.5 x 20.2 x 12.75) mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.14 mm² to 2.5 mm².Tin is used for coating the contact surfaces. A lever is used to operate this PCB terminal block. The PCB terminal block is designed for THT soldering. Insert the conductor at an angle of 90°..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Direct marking, Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 24 A / 24 A / 24 A |
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 5 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Solid conductor | 0.14 … 2.5 mm² / 26 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.14 … 2.5 mm² / 26 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 90 ° |
| Pole number | 5 |
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 26.5 mm / 1.043 inches |
| Height | 20.2 mm / 0.795 inches |
| Height from the surface | 16.6 mm / 0.654 inches |
| Depth | 12.75 mm / 0.502 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.5 x 1 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.2 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | within the terminal block (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.142 MJ |
| Actuator color | orange |
| Weight | 5.1 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 70 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | IN |
| GTIN | 4066966728378 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.