Fast delivery within 72 Hours
Wago 260-405
Test plug module; with locking latches; modular; for 4-conductor terminal blocks; for 260 Series; gray 260-405
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Test plug module; with locking latches; modular; for 4-conductor terminal blocks; for 260 Series; gray 260-405
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Maximum test voltage (touch contact): 48 V (test pins are not touch-proof) |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings (note) | Maximum test current (touch contact): 0.5 AMaximum test current: 6 A (if the test pins are securely connected in the clamping units) |
|---|
Electrical data - General information
| Test voltage | 48 V |
|---|---|
| Test current | 0.5 A |
Physical data
| Width | 8 mm / 0.315 inches |
|---|---|
| Module width | 8 mm / 0.315 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.049 MJ |
| Weight | 2.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 9 (Std Chassis Mt Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821868941 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-48 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-48 |
| ETIM 9.0 | EC002555 |
| ETIM 10.0 | EC002555 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | e07b893f-be2f-4454-8072-4b10b0fa609e |
| SCIP notification number (Belgium) | e1d61b71-7865-4db9-9cec-c528084fa2b6 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 0149ed8b-8344-400f-9c67-64e741b5e615 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a6c88aa7-21a5-47fa-a2ed-41c4be095ad0 |
| SCIP notification number (Denmark) | a5d5f2da-0b25-4781-b194-056cd57c7180 |
| SCIP notification number (Finland) | 3b8d99ca-c3db-431c-96f8-5c97af64c379 |
| SCIP notification number (France) | 7da2dbe5-d58b-4024-b275-465a6983e0ec |
| SCIP notification number (Germany) | c6ec24e1-4823-43cd-91e8-489e983a621e |
| SCIP notification number (Hungary) | e1f86406-e382-4f38-a758-5b6cc465be31 |
| SCIP notification number (Italy) | cf30e572-c93a-4ce8-a89d-7ad0c2a595b5 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 4178d072-e438-4587-99a4-e09362a22392 |
| SCIP notification number (Poland) | 10355f43-60e4-4085-a4e3-9e9f1c08f554 |
| SCIP notification number (Romania) | 609718c7-fee8-461d-93b2-925c2da4dad1 |
| SCIP notification number (Sweden) | 8ffaa56f-9fc8-4af5-b210-9735018269fa |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 260-405” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.