Fast delivery within 72 Hours
Wago 260-404
Test plug module; with locking latches; modular; for 2-conductor terminal blocks; for 260 Series; gray 260-404
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Test plug module; with locking latches; modular; for 2-conductor terminal blocks; for 260 Series; gray 260-404
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Maximum test voltage (touch contact): 48 V (test pins are not touch-proof) |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings (note) | Maximum test current (touch contact): 0.5 AMaximum test current: 6 A (if the test pins are securely connected in the clamping units) |
|---|
Electrical data - General information
| Test voltage | 48 V |
|---|---|
| Test current | 0.5 A |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 27.6 mm / 1.087 inches |
| Depth | 29.3 mm / 1.154 inches |
| Module width | 5 mm / 0.197 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.043 MJ |
| Weight | 2.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 9 (Std Chassis Mt Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454620660 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-48 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-48 |
| ETIM 9.0 | EC002555 |
| ETIM 10.0 | EC002555 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | c9606a5e-9a53-42ee-9be0-5bc8430cfefa |
| SCIP notification number (Belgium) | b4037d88-b1eb-478c-9ecd-6f4d877cd97b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 4e356408-b0c2-47e4-8466-d62449e7bbe7 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a899071b-9856-4b60-9877-97c07dbf4dd6 |
| SCIP notification number (Denmark) | d1f89693-2760-45f0-b7c1-95e4a9c53913 |
| SCIP notification number (Finland) | 8a1feb0f-2a3c-495f-8d8b-b39648068954 |
| SCIP notification number (France) | 66b08e57-fcb6-49d4-ad70-16663e07ce7a |
| SCIP notification number (Germany) | 7ba26186-5e01-4428-a6d4-f2548e51131e |
| SCIP notification number (Hungary) | 00df818f-bbad-496b-8872-da2767bbb7e5 |
| SCIP notification number (Italy) | f87de3be-85ed-4218-9903-da9dde84c47b |
| SCIP notification number (Netherlands) | 29f7a8e2-fc21-482a-bf56-c83b214079f3 |
| SCIP notification number (Poland) | a3f7c040-00d2-4a63-aec3-6299af05bada |
| SCIP notification number (Romania) | 9ce8fbd6-c3ef-4f72-a253-983044df3c1c |
| SCIP notification number (Sweden) | 2faa4722-7d06-4fba-b880-bea6a759e280 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 260-404” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.