Fast delivery within 72 Hours
Wago 260-327
Ground terminal block, 260 Series, green-yellowConnecting conductors is quick and easy with this ground terminal block (item number 260-327). Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ground terminal block, 260 Series, green-yellowConnecting conductors is quick and easy with this ground terminal block (item number 260-327). Ensure that the strip lengths are between 8 and 9 mm when connecting conductors to this ground terminal block. Our mini rail-mount terminal blocks are perfect for working in confined spaces thanks to their compact design. With various mounting and actuation options, they offer complete flexibility. This product incorporates conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our reliable and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all conductor types without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. The dimensions are (5 x 17 x 25.1) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this ground terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².This mini rail-mount terminal block is operated with an operating tool.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 18 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 300 V |
|---|---|
| Rated current CSA (Use Group C) | 10 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Height from the surface | 17.1 mm / 0.673 inches |
| Depth | 25.1 mm / 0.988 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | Snap-in foot |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.026 MJ |
| Weight | 1.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 9 (Std Chassis Mt Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 300 (50) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4044918601597 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.