Fast delivery within 72 Hours
Wago 260-317
Ground terminal block, 260 Series, operating toolThis ground terminal block (item number 260-317) is designed for easy and secure connections. Conductors should only be connected to this ground termin…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Ground terminal block, 260 Series, operating toolThis ground terminal block (item number 260-317) is designed for easy and secure connections. Conductors should only be connected to this ground terminal block if their strip length is between 8 and 9 mm . WAGO’s ground terminal blocks allow you to connect electrical conductors directly to the mounting rail thanks to an integrated contact foot. This connection ensures both electrical and mechanical stability between the conductors and the mounting adapter. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this connector delivers reliable performance. Our trusted universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard when it comes to connection technology and electrical interconnections. The item’s dimensions are (5 x 21.5 x 25.1) mm (width x height x depth). This ground terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².An operating tool is used to operate this mini rail-mount terminal block.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 18 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 5 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 300 V |
|---|---|
| Rated current CSA (Use Group C) | 10 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 21.5 mm / 0.846 inches |
| Height from the surface | 17.1 mm / 0.673 inches |
| Depth | 25.1 mm / 0.988 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | Snap-in foot |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.032 MJ |
| Weight | 1.6 g |
Commercial data
| Product Group | 9 (Std Chassis Mt Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 300 (50) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4044918593656 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.