Fast delivery within 72 Hours
Wago 2585-104
Relay socket; 4 changeover contacts 2585-104
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay socket; 4 changeover contacts 2585-104
Specification
Notes
| Note | The specified technical data are maximum values. They may be limited by the accessories used. |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 5 … 250 VAC/VDC |
|---|---|
| Nominal frequency range | 50 … 60 Hz |
Technical data - Load circuit
| Number of changeover/switchover contacts | 4 |
|---|---|
| Limiting continuous current | 10 A (4 x) |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC; 250 VDC |
| Nominal frequency range | ≤60 Hz |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Insulation type (load/load circuit) | Basic insulation |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Connection technology | Push-in |
|---|---|
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Strip length | 10 … 11 mm / 0.39 … 0.43 inches |
| Note (conductor cross-section) | 2 x 0.34 … 2 x 1.5 mm² / 1 x 2.5 mm² / 2 x 22 … 2 x 16 AWG |
Physical data
| Width | 31.5 mm / 1.24 inches |
|---|---|
| Height | 92.5 mm / 3.64 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 42.5 mm / 1.67 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Weight | 75 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 30 K) |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | UL 508, EN 61984:2009, UR |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4066966666854 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121529 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001456 |
| ETIM 10.0 | EC001456 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2585-104” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.