Fast delivery within 72 Hours
B&R X20IF0000
Cover for unused interface module slotsIF dummy modules required if the X20 system is subjected to increased vibration fatigueModule with no electrical function…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cover for unused interface module slotsIF dummy modules required if the X20 system is subjected to increased vibration fatigueModule with no electrical function
Covers for unused interface module slots are included in delivery with the X20 controllers. If an X20 System is used in the maritime sector, the system is exposed to increased vibration loads. To achieve the stability required for operation, X20 IF dummy modules X20IF0000 are used instead of the covers.
Specification
| Accessories | Dummy module without function |
|---|---|
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| CRA (Cyber Resilience Act) | In preparation |
| ATEX | Zone 2, II 3G Ex nA nC IIA T5 Gc IP20, Ta (see X20 user’s manual) FTZÚ 09 ATEX 0083X |
| UL | cULus E115267 Industrial control equipment |
| HazLoc | cCSAus 244665 Process control equipment for hazardous locations Class I, Division 2, Groups ABCD, T5 |
| DNV | Temperature: B (0 to 55°C) Humidity: B (up to 100%) Vibration: B (4 g) EMC: B (bridge and open deck) |
| CCS | Yes |
| LR | ENV1 |
| KR | Yes |
| ABS | Yes |
| BV | EC33B Temperature: 5 – 55°C Vibration: 4 g EMC: Bridge and open deck |
| Horizontal | Yes |
| Vertical | Yes |
| 0 to 2000 m | No limitation |
| >2000 m | Reduction of ambient temperature by 0.5°C per 100 m |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
| Horizontal mounting orientation | -25 to 60°C |
| Vertical mounting orientation | -25 to 50°C |
| Derating | – |
| Storage | 5 to 95%, non-condensing |
| Transport | 5 to 95%, non-condensing |
| Operation | 5 to 95%, non-condensing |
| Slot | In the X20 PLC, X20BB3x and X20BB8x |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.